Źródło: Kyoto University/Eiri Ono

Wysokie stawki, wysokie ryzyko i zły zakład: nowe spojrzenie na uzależnienie od hazardu

Badacze z Kyoto University rzucają nowe światło na mózgi osób uzależnionych od hazardu.

Przegrywasz całą noc, a tu kolejny raz dostajesz złe karty do rąk. Dlaczego więc podnosisz stawkę?

Uzależnienie od hazardu jest zaburzeniem psychicznym charakteryzującym się nadmiernym podejmowaniem ryzyka pomimo negatywnych rezultatów. Badania naukowe z wykorzystaniem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego – fMRI, metody znajdowania aktywnych obszarów w mózgu – ukazały poprzednio, że uzależnieni hazardziści mają zmienioną aktywność w obszarach mózgów odpowiadających ryzyku i nagrodzie, co przyczynia się do preferowania przez nich ryzykownych decyzji.

Nowe badanie z wykorzystaniem fMRI prowadzone w Kyoto University pokazało teraz inne wyjaśnienie dla niezdrowej słabości: hazardziści mają niską zdolność oszacowywania i adaptacji do sytuacji wysokiego ryzyka. Badanie opublikowano niedawno w Translational Psychiatry.

Zauważyliśmy, że uzależnieni od hazardu mają również wyższy poziom zaburzeń nastroju i lęku – mówi główny autor Hidehiko Takahashi. Skutkiem przyjemności może być nie sam cel, ale bardziej niezdolność do właściwego rozpoznawania ryzyka i odpowiedniej adaptacji.

Wszyscy podejmujemy decyzje działania na podstawie szacowania prawdopodobieństwa powodzenia opartego na poziomie akceptowalnego ryzyka. Następnie wprowadzamy korekty opierając się na panujących okolicznościach.

Na przykład, jeśli przegrywasz pierwszą połowę meczu piłki nożnej, będziesz bardziej nastawiony na silną defensywę przy naciskaniu swoich napastników naprzód ­– kontynuuje Takahashi. Jednakże, gdy przegrywasz drugą połowę meczu, możesz wybrać porzucenie obrony na rzecz pełnego ataku, bo i tak byś przegrał.

Uzależnieni, z drugiej strony, są skłonni do działań niepotrzebnie ryzykownych, demonstrując defekty w rozpoznaniu i adaptacji do ryzyka.

Elastyczność w podejmowaniu ryzyka między uzależnionymi a nieuzależnionymi była określona poprzez serię zadań hazardowych, wymagających od uczestników zdobycia pewnej ilości kredytów. U uzależnionych zauważono podejmowanie bardziej ryzykownych strategii, nawet gdy wybór ten był mało korzystny.

Zaobserwowaliśmy obniżoną aktywność w grzbietowo-bocznej korze przedczołowej, obszarze mózgu zaangażowanym w elastyczność poznawczą – podsumowuje Takahashi. To pokazuje, że osoby te nie mają zdolności przystosowania swojego zachowania do poziomu panującego ryzyka w danej sytuacji.

Grupa badawcza ma nadzieję, że ich odkrycie pomoże lepiej zrozumieć naturę uzależnienia od hazardu i ewentualnie wspomoże rozwój nowych metod leczenia.

Tłumaczenie: Damian Adamowicz
Źródło tekstu i obrazu: Kyoto University
Oryginalne badanie: Otwarty dostęp; Fujimoto, A., Tsurumi, K., Kawada, R., Murao, T., Takeuchi, H., Murai, T., Takahashi, H.(2017). Deficit of state-dependent risk attitude modulation in gambling disorder. Translational Psychiatry, 7, e1085. doi:10.1038/tp.2017.55

Close