Status społeczny słuchacza zmienia nasz głos
Ludzie mają skłonność do zmiany wysokości ich głosu zależnie od tego, z kim rozmawiają oraz jak dominująco się czują, odkryło badanie przeprowadzone w University of Stirling.
W badaniu psychologicznym, opublikowanym w PLOS ONE, uczestników umieszczono w symulowanym zadaniu rozmowy o pracę i odkryto, że charakterystyka wokalna osób – głównie wysokość dźwięku – jest modyfikowana w odpowiedzi na ludzi o innym statusie społecznym.
Niezależnie od samo-postrzeganego statusu społecznego, ludzie wykazują skłonność do używania wyższej wysokości głosu, gdy rozmawiają z osobami o wysokim statusie społecznym.
Dr Viktoria Mileva, badaczka z University of Stirling, mówi: Głęboki, męski głos brzmi dominująco, szczególnie u mężczyzn, podczas gdy jego odwrotnością jest głos o wysokiej wysokości. Więc jeśli ktoś postrzega swojego rozmówcę jako bardziej dominującego od niego, wtedy podwyższa wysokość głosu. Może to być sygnał uległości, pokazanie słuchaczowi, że nie jesteś zagrożeniem i próba uniku możliwej konfrontacji.
Zmiany w naszej mowie mogą być świadome lub nieświadome, jednak charakterystyka wokalna wydaje się ważnym sposobem zakomunikowania statusu społecznego. Odkryliśmy, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety, modyfikują wysokość głosu w odpowiedzi na ludzi, których postrzegają jako dominujących i prestiżowych.
Badacze odkryli również, że uczestnicy, którzy postrzegali się jako dominujący – którzy też używali metod takich jak manipulacja, przymus i zastraszanie by uzyskać status społeczny – są mniej skłonni do różnicowania swojej wysokości głosu i będą mówić niższym tonem podczas rozmowy z kimś o wysokim statusie społecznym.
Osoby, które oceniły swój prestiż jako wysoki – wierzące, że ludzie liczą się z nimi i cenią ich opinie, co przyznaje im status społeczny – nie zmieniają swojej charakterystyki głosu, bez różnicy, z kim właśnie rozmawiają. To może sygnalizować, że są bardziej spokojni i kontrolują sytuację.
Uczestnicy odpowiadali na pytania wstępne, osobiste i interpersonalne. Obniżali swoją wysokość głosu głównie w odpowiedzi na bardziej złożone, interpersonalne pytania, na przykład gdy wyjaśniali sytuację konfliktową dla pracodawcy.
Dr Mileva dodaje: Sygnały i postrzegania statusu społecznego ludzi mają wpływ na prawie każdą interakcję ludzką, począwszy od morfologicznych charakterystyk – takich jak kształt twarzy – do postury ciała, specyficznego wykorzystania języka, ekspresji twarzy i głosów.
Rozumienie, czym są te sygnały i jakie są ich efekty, pomoże nam zrozumieć kluczową część zachowania ludzi.
Eksperci wierzą, że zmiany wokalne zaobserwowane w tym badaniu mogą być prawdziwe również w innych sytuacjach, gdzie są postrzegane różnice między statusem społecznym dwóch ludzi. Zawiera się w tym zarówno rozmowa z rywalem na boisku piłkarskim, jak i interakcja ze znajomym.
Tłumaczenie: Damian Adamowicz
Źródło tekstu: University of Stirling
Źródło obrazu: Valery Kenski – Flickr.com
Oryginalne badanie: Otwarty dostęp; Leongomez JD, Mileva VR, Little AC, Roberts SC (2017) Perceived differences in social status between speaker and listener affect the speaker’s vocal characteristics. PLoS ONE 12(6): e0179407. doi: 10.1371/journal.pone.0179407