Jak zbytnia pewność siebie może prowadzić do słabych decyzji
Powiązanie między zbytnią pewnością siebie i słabymi decyzjami skupiło uwagę międzynarodowego zespołu badawczego naukowców z Monash University i Max Planck Institute for Human Cognitive and Brain Sciences w Leipzig.
Ludzie znacznie różnią się od siebie w poziomie uświadamiania sobie co wiedzą, a czego nie i generalnie są skłonni do bycia zbyt pewnymi siebie przy ocenianiu swoich wyników poznawczych. Często prowadzi to do słabych decyzji z potencjalnie fatalnymi konsekwencjami – stwierdzają autorzy badania.
Zespół opublikował swoje badanie w czasopiśmie Social, Cognitive and Affective Neuroscience. Dostarcza ono nowych informacji w temacie wpływu zbytniej pewności siebie na podejmowanie słabych decyzji.
Badacze wspierali się analizą danych z ReSource Project – unikalnego, przeprowadzonego na dużą skalę badania na temat zachodnich i wschodnich metod treningów mentalnych wykonanego w Max Planck Institute.
W przeprowadzonym w skanerze fMRI badaniu związanym z poznaniem społecznym wolontariusze mieli za zadanie obejrzenie filmu, na którym osoba opowiada historię. Następnie musieli odpowiedzieć na trudne pytanie na temat tego, co ta osoba powiedziała.
Badani mieli wskazać, jak bardzo są pewni tego, że ich odpowiedź jest prawidłowa. Badacze mierzyli precyzję ludzi w ocenie własnej trafności – procesie zwanym metapoznaniem.
Ludzie im bardziej pewni byli swojej odpowiedzi, tym większa była aktywność obszarów mózgu takich jak prążkowie, które często wiąże się z układem nagrody – powiedział jeden z autorów badania dr Molenberhs.
Jednakże zbyt duża pewność siebie była związana z niższą zdolnością metapoznania – dodał współautor badania Mr Trautwein.
Wnioski z badań sugerują, że aktywność struktur mózgowych skojarzonych typowo z układem nagrody może przekładać się na przesadzoną pewność siebie, która następnie skutkuje osłabieniem procesu podejmowania decyzji.
Tłumaczenie: Damian Adamowicz
Źródło: Monash University
Źródło obrazu: Wikipedia – Life Science Databases(LSDB)
Oryginalne badanie: Abstrakt; Molenberghs P., Trautwein F.-M., Böckler A., Singer T., Kanske P. (2016). Neural correlates of metacognitive ability and of feeling confident: a large-scale fMRI study. Soc Cogn Affect Neurosci July 21 2016. doi: 10.1093/scan/nsw093