Masz dreszcze podczas słuchania muzyki? Jesteś wyjątkowy!
Kiedy Alissa Der Sarkissian słyszy piosenkę „Nude” Radiohead, jej ciało zmienia się.
Czuję jak mój oddech idzie wraz z rytmem muzyki, moje serce bije wolniej i czuję się bardziej świadoma piosenki – zarówno emocji wypływających z niej, jak i odpowiedzi mojego ciała – mówi Der Sarkissian, asystentka badania z USC’s Brain and Creativity Institute, z siedzibą w USC Dornsife College of Letters, Arts and Sciences.
Der Sarkissian jest przyjaciółką Matthew Sachs, doktoranta z USC, który opublikował w zeszłym roku badanie dotyczące właśnie takich osób jak Alissa, czyli dostających dreszczy przy muzyce. Badanie zakłada, że u ludzi, którzy mają gęsią skórkę podczas słuchania muzyki, występują różnice strukturalne w mózgu. Posiadają oni większą ilość włókien łączących korę słuchową z regionami związanymi z przetwarzaniem emocji, co oznacza, iż te dwa obszary komunikują się lepiej.
Cała idea polega na tym, że im więcej włókien i im większa efektowność między dwoma regionami, tym większą skutecznością dysponujesz pomiędzy nimi – mówi Sachs.
Ludzie dostający dreszczy mają zwiększoną umiejętność doświadczania intensywnych emocji – kontynuuje Sachs. W tej chwili jest to po prostu stosowane w muzyce, ponieważ badanie koncentrowało się na korze słuchowej. Ale może to być badane na różne sposoby – zauważa Sachs.
Sachs studiuje psychologię i neurologię w USC’s Brain and Creativity Institute, gdzie pracuje nad różnymi projektami obejmującymi muzykę, emocję i mózg.
Kliknij w klip audio poniżej by usłyszeć, jak muzyka i dreszcze współgrają ze sobą (audio w języku angielskim).
Tłumaczenie: Dagmara Wąchocka
Źródło tekstu: Joanna Clay – USC
Źródło obrazu: Quinn Dombrowski
Oryginalne badanie: Otwarty dostęp; “Brain connectivity reflects human aesthetic responses to music” by Matthew E. Sachs, Robert J. Ellis, Gottfried Schlaug, and Psyche Loui in Social and Affective Neuroscience. Published online March 10 2016 doi:10.1093/scan/nsw009