Nadciśnienie może wpływać na funkcje poznawcze i rozwój Alzheimera

Wysokie ciśnienie krwi występujące w średnim wieku może doprowadzić do osłabienia funkcji poznawczych oraz stanowi potencjalny czynnik zagrożenia chorobą Alzheimera, nawiązując do oświadczenia Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, którego współautorem jest dr medycyny Jose Biller, neurolog z Loyola Medicine.

Dr Biller jest członkiem multidyscyplinarnego panelu ekspertów, którzy napisali oświadczenie opublikowane w czasopiśmie Towarzystwa Kardiologicznego Hypertension. Dr Biller jest przewodniczącym wydziału neurologii na Loyola University Chicago Stritch School of Medicine.

Demencja dotyka od około 30 do 40 milionów ludzi na całym świecie i oczekuje się, że do 2050 roku liczba ta wzrośnie trzykrotnie, czego powodem jest starzejące się społeczeństwo oraz szereg innych czynników.

Szacuje się, że 80 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych ma nadciśnienie, a mózg znajduje się pośród najbardziej dotkniętych narządów. Poza kwestią wieku, nadciśnienie stanowi jeden z najważniejszych czynników zagrożenia dla chorób naczyniowych mózgu, które prowadzą do udarów oraz demencji.

Jest wiele spójnych dowodów na to, że przewlekłe nadciśnienie tętnicze w średnich wieku (40 – 64 lata) jest związane ze zmianą funkcji poznawczych zarówno w wieku średnim, jak i późniejszym (65 – 84 lata). Dotknięte zdolności poznawcze obejmują pamięć, prędkość przetwarzania oraz funkcje wykonawcze (zdolność do porządkowania myśli, zarządzania czasem, podejmowania decyzji, itd.).

Wpływ wysokiego ciśnienia krwi w późniejszym życiu jest mniej jasny. Niektóre badania sugerują jego szkodliwość, podczas gdy inne badania sugerują możliwość poprawy funkcji poznawczych. Stanowi to podkreślenie złożoności rekomendacji równomiernych poziomów ciśnienia krwi w cyklu życia – pisze panel ekspertów.

Badania obserwacyjne wykazały, że wysokie ciśnienie krwi powoduje miażdżycę (stwardnienie tętnic) oraz inne uszkodzenia naczyń krwionośnych prowadzące do zmniejszenia przepływu krwi do komórek mózgowych. Dowody z badań klinicznych jednak nie wskazują jednoznacznie na to, że leczenie nadciśnienia tętniczego poprawia funkcje poznawcze.

Po starannym przeglądzie dostępnych badań panel stwierdził, że nie ma wystarczających danych do stworzenia zaleceń, które byłyby poparte dowodami. Jednakże, biorąc pod uwagę cele opieki i indywidualne cechy pacjenta, rozsądne leczenie nadciśnienia tętniczego wydaje się być uzasadnione aby chronić zdrowie naczyniowe, a w konsekwencji zdrowie mózgu – podaje panel we wnioskach.

Panel jest kierowany przez Constatino Ladecola, dr medycyny z Weill Cornell Medicine, a współprzewodniczącą jest Kristine Yaffe, dr medycyny z University of California, San Francisco.

Tłumaczenie: Aleksandra J. Lewandowska
Źródło tekstu i obrazu: Jim Litter – Loyola University Health System
Oryginalne badanie: Abstrakt; Iadecola C., Yaffe K., Biller J., Bratzke L.C., Faraci F. M., Gorelick P. B., Gulati M., Kamel H., Knopman D. S., Launer L. J., Saczynski J. S., Seshadri S., Zeki Al Hazzouri A., (2016) Impact of Hypertension on Cognitive Function: A Scientific Statement From the American Heart Association, Hypertension, doi: 10.1161/HYP.0000000000000053

Close