Neuronauka zachowań prospołecznych

Neuronauka zachowań prospołecznych

26 maja 2018 Off By Damian Adamowicz

Pomaganie innym ludziom w potrzebie stanowi fundament naszego społeczeństwo. Intuicyjnie wierzymy, że pomagamy komuś, ponieważ odczuwamy empatycznie jego ból. Neuronauka pokazuje, że gdy widzimy kogoś cierpiącego, nasz mózg aktywuje regiony dotykowe i emocjonalne tak, jakbyśmy sami cierpieli. W badaniu Selene Gallo sprawdzono, czy zmieniając aktywność regionów dotykowych w mózgu podczas obserwowania bólu innych, można zmienić u ludzi chęć pomagania. Rezultaty, opublikowane 8 maja 2018 w eLife, są bardzo ważne w zrozumieniu naszej społecznej natury oraz w poszukiwaniu sposobów leczenia patologii, takich jak psychopatia.

Aby odpowiedzieć na kluczowe pytanie, badacze z Social Brain Lab, prowadzonego przez Valerię Gazzola i Christiana Keysersa (Netherlands Institute for Neuroscience, KNAW), dali uczestnikom możliwość obniżenia poziomu bólu ofiary, którą uderzano w rękę. Mogli oni to zrobić poprzez rezygnowanie z pieniędzy, które mieli zabrać ze sobą do domu, podczas gdy jednocześnie ich aktywność mózgu w obszarach dotykowych była mierzona i zmieniana.

Badacze wykorzystali elektroencefalografię, metodę pomiaru aktywności elektrycznej mózgu, u uczestników będących zdrowymi ludźmi. Z tą metodą odkryli, że aktywność w korach dotykowych wzrasta, gdy uczestnicy zwiększają darowiznę. Później zmienili aktywność mózgu wykorzystując neuromodulację. Normalnie uczestnicy dawali więcej pieniędzy, gdy ofiara doświadczała więcej bólu. Kiedy jednak zaburzano aktywność dotykową, zaobserwowano dwa zjawiska: a) ludzie stali się mniej zdolni do spostrzegania poziomu bólu innej osoby oraz b) nie dostosowywali już swoich darowizn odpowiednio do potrzeb drugiego.

Rezultaty sugerują, że nasze kory dotykowe, pierwotnie wyewoluowane do spostrzegania dotyku i bólu w naszym ciele, mają ważną funkcję społeczną. Przyczyniają się do prospołecznego dokonywania decyzji poprzez pomaganie w zamianę widoku uszkodzenia ciała na dokładne odczucie poziomu odczuwanego bólu przez ofiarę. To uczucie jest niezbędne w adaptacji naszej pomocy do potrzeb wsparcia innych ludzi.

Dostarczenie związku między empatią bólu i zachowania prospołecznego na poziomie neuronalnym jest przełomowe w rozumieniu prospołecznej natury ludzi i wskazuje farmakologiczne rozwiązania w leczeniu patologii dysfunkcji tych mechanizmów, takich jak psychopaci.

Tłumaczenie: Damian Adamowicz
Źródło tekstu: Selene Gallo – Netherlands Institute for Neuroscience, KNAW
Źródło obrazu: Pexels.com
Oryginalne badanie: Abstrakt; Gallo S. et al. (2018). The causal role of the somatosensory cortex in prosocial behaviour. eLife 8 may 2018. doi:10.7554/eLife.32740